CIEKAWE PYTANIA

Mikroklimat w domu ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Istotne czynniki mające wpływ na mikroklimat to: wilgotność, temperatura i czystość powietrza. Ważne jest by utrzymywać temperaturę w całym pomieszczeniu na jednakowym poziomie, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Człowiek jest kapryśny jak pogoda. Zimą jest mu za zimno a latem zbyt gorąco. Zimą grzejemy się czym możemy i tworzymy bardziej komfortowe warunki od tych które proponuje nam aura. Latem jednak często jesteśmy bezradni. Radą na upał i żar lejący się z nieba są klimatyzatory.
 1. Co to jest klimatyzacja?

  Klimatyzacja jest procesem wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego.

 2. Dlaczego warto serwisować klimatyzację?

  Na filtrach stopniowo osadzają się zanieczyszczenia, maleje wydajność pracy klimatyzatora, natomiast rośnie zużycie energii. Klimatyzator często się obladza, co powoduje skraplanie wody. W skrajnych przypadkach nie można uzyskać żądanej temperatury. Zanieczyszczenia na filtrze mogą też stać się pożywką dla drobnoustrojów, które rozwiną się w klimatyzacji, a potem będą wdmuchiwane do pomieszczenia wraz z "uzdatnionym" powietrzem. Najbardziej niebezpieczne spośród nich to bakterie Legionella, mogące powodować poważne schorzenia płuc. Dlatego każdy użytkownik klimatyzacji, dla własnego zdrowia powinien regularnie czyścić swój klimatyzator.

 3. Co ile czasu trzeba serwisować klimatyzację?

  Każda osoba mająca klimatyzator powinna nie tylko wiedzieć jak się nim posługiwać, ale również jak o niego zadbać by służył przez długi czas. Do uzyskania tego efektu konieczne jest serwisowanie okresowo urządzenia. Możemy zrobić to sami, lecz przy nieumiejętnym czyszczeniu można narazić się na skaleczenie, a nawet na porażenie prądem elektrycznym, zniszczyć obudowę urządzenia. Natomiast z drugiej strony tracimy gwarancję na urządzenie, dlatego lepiej jest się skontaktować z wykwalifikowanym serwisantem firmy J.M.D.KLIMA. Serwis należy przeprowadzać dwa razy w roku w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej, aby nie utracić gwarancji.

 4. Dlaczego warto inwestować w klimatyzację?

  Klimatyzacja poza kontrolą temperatury powietrza, to także kontrola wilgotności, wentylacja i filtrowanie. Klimatyzacja oczyszcza powietrze ze szkodliwych dymów, gazów, bakterii, grzybów, pleśni, i kurzu. Wszystko to zapewnia pozytywny wpływ klimatyzacji na zdrowie.

  Nasze oczekiwania wobec klimatyzacji rosną w miarę rozwoju techniki, ale i zanieczyszczenia środowiska. Klimatyzacja w domu czy biurze kształtuje mikroklimat pomieszczenia. Jeśli sprawnie funkcjonuje, dba za nas o powietrze, temperaturę, wilgotność i czystość.

  Komfort pracy powinien być celem każdego pracodawcy. Pracownik, którego środowisko pracy jest odpowiednio przystosowane do potrzeb, jest bardziej wydajny, mniej się męczy i popełnia mniej błędów.

 5. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator?

  Wybór klimatyzatora powinien być przemyślany. Zawyżona moc naraża Państwa na straty materialne (im większa moc tym klimatyzator jest droższy i zużywa więcej energii), a zbyt mała moc powoduję przegrzewanie się sprężarki, co prowadzi do jej uszkodzenia.

  Odpowiedniego klimatyzatora nie można dobrać przez telefon, ani różnego typu kalkulatory znajdujące się na stronach z klimatyzacją, ponieważ są one niedokładne (przeważnie zawyżają moc urządzeń), dlatego wymagana jest wizyta firmy J.M.D.KLIMA.
  Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielny zakup klimatyzatora w supermarkecie.

 6. Czy można zamontować klimatyzator samemu?

  Tak, można, ale we własnym zakresie nie jesteśmy w stanie usunąć z układu klimatyzacji powietrza i zawartej w nim wilgoci (bez pompy próżniowej), co prowadzi do zniszczenia sprężarki. Bez posiadania odpowiednich urządzeń niemożliwe jest również połączenie obydwu części klimatyzatora rurkami miedzianymi oraz sprawdzenia szczelności układu i ciśnienia, może doprowadzić to do wycieku czynnika chłodniczego a następnie spadku skuteczności klimatyzacji do 0 i uszkodzenia sprężarki. Samodzielny montaż klimatyzatora jest równoznaczny z utratą gwarancji. Dlatego przed decyzją czy zamontować klimatyzator trzeba się mocno zastanowić.

 7. Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora jak dużo energii pobiera?

  Koszty eksploatacji urządzenia klimatyzacyjnego odgrywają ważną rolę przy jego zakupie. Przed zakupem najlepiej sprawdzić współczynnik COP - stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze. Powinien przekraczać liczbę 3, niestety często oferowane przez supermarkety klimatyzatory mają współczynnik mocno, poniżej 3 co w konsekwencji znacząco zwiększa koszty użytkowania.

 8. Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?

  Tylko źle zorganizowany system klimatyzacji może zaszkodzić zdrowiu. Przy dobrze zorganizowanym systemie klimatyzacji otoczenie może stać się jedynie zdrowsze. Utrzymuje wilgotności na poziomie 40 - 60% ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

  Wszystkie jednostki wyposażone są w filtr. Rodzaje filtrów mogą się różnić w zależności od typu systemu i potrzeb klienta. Zakres skuteczności filtra: od wyłapywania kurzu i innych cząstek, poprzez pyłki, bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy, po drobnoustroje i dym. Ważna jest wymiana filtrów po ustalonym czasie. W przypadku wymiany filtrów za późno powstaje ryzyko, że przesycone zanieczyszczeniami niewymienione filtry zaczną oddawać bakterie do powietrza zamiast je zatrzymywać.

 9. Czy klimatyzator służy zarówno do chłodzenia i grzania?

  Klimatyzacja to proces dostosowania temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza. Klimatyzacja to znacznie więcej niż tylko chłodzenie przestrzeni, w której człowiek mieszka lub pracuje. Klimatyzatory umożliwiają chłodzenie i grzanie. Podczas chłodzenia klimatyzator osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Należy pamiętać, że właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami. Poczucie komfortu dla człowieka zapewnia wilgotność na poziomie 40 do 60 %. Właściwa wilgotność zapewnia również dłuższą żywotność domu i urządzeń.

  Klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny.

 10. Jak właściwie wybrać odpowiednie urządzenie?

  Przy wyborze odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego pomoże spotkanie z naszą firmą. Zawsze chcemy spotkać się z klientem, aby wybrać urządzenie odpowiadające jego wymogom, a następnie przygotować starannie i przede wszystkim dobrze ofertę.

  W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej (system multi).

  Przy doborze klimatyzatora istotna jest powierzchnia pomieszczenia, padanie promieni słonecznych, ilość okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektrotechniczne.

 11. Co kryje się pod pojęciem "inwerter"?

  Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy.


  Zalety technologii inwerterowej:

  • Szybsze osiągnięcie żądanej temperatury
  • Czas rozruchu zmniejszony o 1/3
  • Oszczędność energii i pieniędzy : zużycie energii jest o 30 % niższe
  • Eliminacja cykli załączania/wyłączania, dzięki czemu nie występują skoki napięcia
  • Redukcja kosztów energii o 1/3 (w porównaniu do normalnych jednostek)
  • Brak wahań temperatury
 12. Czy warto wybrać naszą firmę?

  Na to pytanie muszą Państwo odpowiedzieć sobie sami.